hadi_tehrani

مطالب خواندنی

هادی تهرانی به زبان هادی تهرانی

۷ بهمن , ۱۳۹۳  

حضور چند روزه یکی از شاخص ترین چهره های معماری و طراحی جهان در تهران
هادی تهرانی به زبان هادی تهرانی

عصر روز دوشنبه ۶ بهمن ماه ۱۳۹۳، هوا نسبتا سرد بود. جمعیت انبوهی در سرسرای سالن آمفی تاتر باغ موزه قصر ایستاده و به زحمت مشغول تماشای اسلایدهای در حال پخش در درون سالن بودند. اسلاید هایی از جنس هنر، طراحی و واقعیت که جمعیت را محو تماشا نموده بود. تصاویر متعلق به پروژه هایی متفاوت و مدرن از سراسر دنیا بود. پروژه هایی که اسلاید اول هر کدام اتود طراحی آن بود و مشابه آن را شاید در شبکه های اجتماعی دیده بودیم که به عنوان یک طرح شگفت انگیز و جذاب اما خیالی از آن عبور می کردیم. اما این تصاویر اسلایدهای بعدی آن طرح ها بود که همه را مبهوت خود می نمود. تصاویر در حال ساخت و نهایتا اتمام شده آن طرح ها در دنیای واقعی. این ها همه توانمندی هایی از جنس اراده بود که مردی را از دیار پارس در سطوح طراحی و معماری بین المللی اینچنین متفاوت و متمایز می نمود. آرشتیتکت هادی تهرانی با دستانی پر به ایران مراجعتی کوتاه نموده بود و کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران فرصت را مغتنم شمرده بود تا اهالی فن معماری بتوانند با چشم اندازی ایده آل و البته واقعی از حوزه فعالیت خود محسوس تر آشنا شوند.
متولد سال ۱۳۳۴ در تهران، پس از ۶ سال زندگی در ایران به همراه خانواده به آلمان عزیمت نمود. پس از اتمام تحصیل در رشته معماری در دانشگاه صنعتی (براونشوایک) در سال ۱۹۸۴ ،مدتی در مدرسه‌ عالی (آخن) تدریس و همزمان بر روی پروژه‌های معماری متفاوتی فعالیت نمود. استعداد و خلاقیت منحصر به فرد، ایشان را در سال ۱۹۹۱ با دو تن از معماران خبره آلمانی به نام (جینز بوت) و (کایریشتر) در تاسیس دفتر معماری (BRT) در هامبورگ همراه نمود. دفتری که در ابتدا، فقط ده کارمند داشت، امروزه با ۱۰۴ کارمند، به عنوان معروفترین و بهترین دفتر معماری در اروپا مشغول به فعالیت می باشد. امروزه طرح‌ها و پروژه‌های بدیع و باشکوه تهرانی نه تنها در شهرهای آلمان از جمله مونیخ، فرانکفورت، کلن، هامبورگ، برلین و… بلکه در بسیاری از شهرهای توریستی دنیا از جمله دوبی، مسکو، استانبول، رم و… چشم را می نوازد بطوری که مردم آلمان به وی علاقه زیادی دارند و برایش احترام زیادی قایل هستند و کارهای او در سطح بین‌المللی، به عنوان پروژه هایی الگو و نمونه به حساب می آید.
در زمان فعلی که در کشور عزیزمان، از نماهای کلاسیک به عنوان نماهایی لوکس و متمول پسند یاد می شود، توجه ویژه به استفاده فراوان از شیشه در نماهای طبیعتا مدرن ساختمان ها از عوامل کلیدی در موفقیت استاد تهرانی تلقی می گردد. در اکثر کارهای او از کف تا سقف، شیشه به کار رفته است. به اعتقاد وی سه عامل نور، هوا و چشم‌انداز اتاق از مهمترین عوامل مورد توجه در طراحی ساختمان است. او سعی می‌‌کند با به‌کار بردن شیشه، ساختمان را از نظر این عوامل در بالاترین سطح استاندارد قرار دهد.

پروژه‌های بی نظیر استاد هادی تهرانی
از جمله پروژه های منحصر به فردی که به دست توانمند استاد تهرانی طراحی و به اجرا درآمده می توان به سازه عظیم (Berliner Bogen ) (قوس برلین) اشاره نمود. قوس برلین ساختمانی کمانی شکل و تمام شیشه‌ای است. ارتفاع قوس فولادی این ساختمان ۱۴۰ متر است و روی یک رودخانه بنا شده است. زمین این ساختمان تا مدتی از نظر بسیاری از معماران و متخصصان، غیر قابل ساخت بود اما از آنجایی که تهرانی علاقه زیادی به کارهای نشدنی دارد و دوست دارد هر کار غیرممکنی را به ممکن تبدیل کند با بررسی و تلاش فراوان توانست این سازه عظیم را بنا کند که امسال به عنوان بهترین ساختمان تجاری جهان شناخته شد. یکی دیگر از کارهای شگفت‌آور او تاسیس ساختمان اداری )Doppelxx( در هامبورگ است که در سال ۲۰۰۱ به عنوان بهترین ساختمان اداری جهان شناخته و برنده جایزه ویژه‌ این رشته شد. او همچنین از طراحان و معماران جزایر مصنوعی (نخل دوبی) است که تاثیر به‌سزایی در موفقیت این پروژه داشت. ایستگاه عظیم راه‌آهن فرانکفورت، ایستگاه مرکزی راه‌آهن (هانوفر) و بسیاری از ساختمان‌های اداری و تجاری مهم آلمان از دستاوردهای این معمار موفق است. او از زمان تاسیس دفتر معماری (BRT) بیش از چهل پروژه عظیم را طراحی و تاسیس کرده و در سه مسابقه از ۲۸ مسابقه بزرگ جهانی که در زمینه معماری برگزار شده برنده بوده است. یکی از پروژه‌های عظیمی که اخیرا تهرانی به دست گرفته، ساخت بزرگ‌ترین پاساژ اروپاست که چهارصد میلیون یورو اعتبار برای آن در نظر گرفته شده است. هادی تهرانی عقاید خاصی دارد؛ او معتقد است ساختمان‌ها دارای هویت‌اند و ما در کنار آنها احساس هویت بیشتری می‌‌کنیم و باید طوری معماری شوند که احساس خوبی از آنها دریافت کنیم. کارهای او در بالاترین حد استاندارد قرار دارد. تهرانی در مصاحبه‌ای که با مجله(Wild) انجام داد در مورد رموز موفقیت خود این‌طور گفت: من همه را‌ه‌ها را به روی خودم باز می‌‌بینم و هیچ‌کاری از نظر من نشدنی نیست. او اضافه کرد: من به محیط اطرافم توجه زیادی دارم. از آنها الگو گرفته و طرح‌های خود را ارایه می‌‌دهم. من تنها معماری هستم که در دفتر کارم کامپیوتر ندارم و به آن اعتقاد ندارم و فقط به هوش و توانمندی‌های ذهنی تکیه می‌‌کنم. تهرانی هوش فوق‌العاده و ذهن خلاقی دارد و اکثر افرادی که با او ارتباط دارند این موضوع را دریافته‌اند.

تهرانی طراحی موفق
یکی از موضوعاتی که تهرانی را خیلی ناراحت می‌‌کند استفاده از وسایل معمولی است که در ساخت آنها دقت کافی و شایسته به کار نرفته است و بسیار سطحی طراحی شده‌اند. او می‌‌گوید وقتی یک معمار با تلاش فراوان، ساختمانی را با بالاترین سطح معماری و به زیباترین شکل ممکن احداث می‌‌کند باید وسایلی که در این ساختمان به کار می‌‌رود نیز در بالاترین سطح استاندارد و طراحی فوق‌العاده باشد. همین موضوع سبب علاقه هادی به طراحی وسایل روزمره از میز و صندلی گرفته تا کیف و فنجان و… شده است.او در این زمینه نیز استعداد فوق‌العاده‌ای دارد. او همه این وسایل را زیر ذره‌بین می‌‌برد، تمام اشکالات آن ها را می‌‌گیرد و طرح‌هایی نو و بدیع ارایه می‌‌دهد. او معتقد است (یک معمار خوب باید یک طراح خوب هم باشد.) وی با بسیاری از طراحان آلمانی از جمله پروفسور (هانس اولدیش) و مهندس (اولدیش نتر) ارتباط داشته و درصدد است یک شرکت طراحی لوازم اداری به نام (T+B) را تاسیس کرده و تمام لوازم آن را با بالاترین سطح کیفیت طراحی کند. یکی از ایده‌های جالبی که تهرانی در ذهن دارد ساخت وسایل اداری تاشو است که مانند لب‌تاپ در یک جعبه جا شود. به این صورت می‌‌توان از یک اتاق، در آن واحد هم به عنوان اتاق کار، هم اتاق خواب و هم اتاق نشیمن استفاده کرد، به طوری که وسایل مورد نیاز هر کدام از این اتاق‌ها در یک چمدان جمع می‌‌شود و در صورت نیاز از آن استفاده می‌‌شود. تهرانی در سال ۱۹۹۸یک ساختمان برای خود ساخت و تمام وسایل آن را با سلیقه خود طراحی کرد. او مجرد است و همراه با دو تن از دوستان معمارش در این ساختمان زندگی می‌‌کند. تهرانی همچنان به آینده‌ای درخشان فکر می‌‌کند.
برای مشاهده پروژه های استاد تهرانی می توانید به وبسایت رسمی ایشان به آدرس ذیل مراجعه فرمایید:
www.haditeherani.com

آرشیتکت و معمار hadi-tehrani هادی تهرانی ساختمانهای مارکدار برند لوکس

آرشیتکت و معمار hadi-tehrani هادی تهرانی ساختمانهای مارکدار برند لوکسآرشیتکت و معمار hadi-tehrani هادی تهرانی ساختمانهای مارکدار برند لوکس

مطالبی که ممکن است مورد پسند شما باشد


One Response

  1. sogand می‌گه:

    سلام ممنون طرح های شما کمک بسیار زیادی به من کرد.پاینده باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *